понедељак, 4 децембра, 2023
НасловнаЛОКАЛОсвештавање надограђеног звоника СПЦ-а у јужнобанатском селу Селеушу
КАТЕГОРИЈА

Освештавање надограђеног звоника СПЦ-а у јужнобанатском селу Селеушу

17 септембра ове године, у присуству његовог Свештенства епископа банатског господина Никанора освештан је звоник на српској православној цркви САБОР СВЕТИХ СРПСКИХ ПРОСВЕТИТЕЉА И УЧИТЕЉА у насељу Колонија у Селеушу.

 

Том приликом одржана је и редовна света литургија уз присуство мноштво свештенства и парохијана, као и гостију са стране који су ово освештање звоника својим присуством још више улепшали.

Након свете литургије епископ банатски Никанор поделио је захвалнице и награде заслуженим добротворима који су помогли свети храм на Колонији.

Највише признање епархије вршачке орден Св.Теодора, од стране Његовог Преосвештенства Српског православног Епископа банатског Господина Никанора уручен је Зорани Братић председници општине Алибунар„исказану ревност, труд и несебичну љубав према светињама цркава и манастира Српске православне цркве и вери народа Епархије банатске“ која је узгрд и мештанка истоимене епархије и насеља.

Свештенство и владика са председницом општине Алибунар Зораном Братић, са урученим орденом СВ. Тодора Вршачког. ФОТО:ЕВршац

 

После добијеног признања, Зорана Братић се присутним свештеним лицима обратила следећим речима:

„Позвани смо да чинимо, сагласно своме звању, онолико колико можемо и колико нам је Бог дао. Ни мање, ни више, а оно што ми не успемо да учинимо, то остаје да учини Господ и надопуни наше недостатке. Оно што ја сада још могу рећи је да сам изузетно почаствована орденом који сам примила од Српске православне Епархије банатске.“
Парох селеушки и алибунарски- Драган Врховац. ФОТО: ФБ/Зоране Братић

Да се подсетимо, Теодор Несторовић је, као епископ, крајем 16. века, 1994. године, због турских зулума, подигао Банатски устанак, да би га Турци после слома устанка живог одрали и спалили. После четири века године, 1994, проглашен је за свеца.

 

Од 1997. године, 29. мај је слава Града Вршца – Свети Теодор Вршачки, да би 12 година касније, 2009. године, централни вршачки трг добио назив Трг Светог Теодора Вршачког.

Такође су захвалнице у ред сталних добротвора епархије банатске вршачке добили и други добротвори и приложници цркве САБОР СВЕТИХ СРПСКИХ ПРОСВЕТИТЕЉА И УЧИТЕЉА, захвалница за председника црквеног одбора Марка Косовца, захвалницу је добила и Стана Кукић паохијанка села, која је својом несебичним даривањем учествовала у разним даровима,прилозима и својим присуством на свакој служби показала да је права парохијанка, права православка и хришћанка.

Његово пресвештенство је захвалило и свим присутним парохијанима из насеља као и гостима.

Парохијани и гости на светој литургији. ФОТО: ФБ/Зорана Братић

Након свете литургије у организацији људи из цркве приређен је ручак за све госте и парохијане у сали новој, која је такође изграђена од добротворних дародавалаца и донатора, а након богатог ручка уручени су поклони од стране домаћина пароха Драгана Врховца и црквеног одбора, Његовом Преосвештенству Српском православном Епископу банатском Господину Никанору и председници општине Алибунар Зорани Братић,која је добила велику икону Пресвете Богородице за своје залагање, несебичан труд и помоћ цркви.

Поклони председници општине Алибунар Зорани Братић, орден СВ.Теодора и икона Пресвете Богородице. ФОТО: ФБ/Зорана Братић
ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ

Последњи потомак Мехмед-паше Соколовића декларисао се као Србин: Аустријанци су га затварали јер се називао Србином и волео Србију

Последњи потомак Мехмед-паше Соколовића: Чувени везир Мехмед-паша Соколовић рођен је у србској православној породици у селу Соколовићи. Као дете одведен је у јањичаре, преведен је...

Манифестација “Селеушки Вишебој” по 6 пут у јужнобанатском селу Селеушу!

10 септембра ове године, одржане су 6 спортске игре "Селеушки Вишебој". Манифестација је одржана у организацији Туристичке организације Општине Алибунар,уз подршку Општине Алибунар, Дома...

ЗАБРАЊЕНА ИСТОРИЈА СРБА И СЛОВЕНА: Како је стваран Мађарски народ?

У крајеве у којима сада станују, Мађари су дошли између 860 – 870. пoc. Христа. Грчки и латински писци, који говоре о њима, приказују...

ПОСТАВИ ОДГОВОР

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

НАЈПОПУЛАРНИЈЕ

НЕДАВНИ КОМЕНТАРИ